Když nás naše vnitřní dítě „přeroste“

Když zpracováváme psychosomatická témata, často narazíme na zranění z dětství. Jako jedny z nejužitečnějších technik tady jsou meditace nebo vizualizace, ve kterých se setkáváme s naším vnitřním dítětem a necháváme se jím inspirovat a vést právě k těm situacím, které v našem dětství potřebují být zpracovány.

Tahle cesta je skvělá, moc ráda ji s mými klientkami používám. Ať už při osobních konzultacích, nebo v mých online kurzech.

Postupem času jsem ale objevila některá úskalí, která s tématem vnitřního dítěte souvisejí a dnes se o ně s vámi chci podělit.

Z našeho vnitřního dítěte bychom měli vyrůst, nikoli se jím nechat přerůst.

Při setkávání s naším vnitřním dítětem používáme skvělou možnost – necháváme tohle dítě „vystoupit“ z nás samotných. Můžeme se tak na něj podívat, vnímat ho, uvědomit si ho, mluvit s ním. Můžeme mu splnit jeho přání, pomoct mu napravit jeho bolístky, zranění, traumata.

A to je super. Je to opravdu velmi hojivá část cesty. Kde je tedy problém?

Potíž nastává, když uvízneme v tomhle modelu. Když zůstaneme u toho, že naše vnitřní dítě utrpělo mnoho a mnoho zrad a křivd, že musíme pročistit a zpracovat jednu po druhé a donekonečna naše vnitřní dítě konejšit a „uzdravovat“.

Můžeme si z toho totiž vytvořit jenom další vnitřní „výmluvu“ proč nepokračovat dál ve svém vlastním rozvoji. Časem to začne svádět k většímu a hlubšímu propadu do stavu oběti, do zvýrazňování toho co bylo špatně a ulpívání pozorností právě na tomto.

Takže co vlastně s tím:

  • každé „čištění“ jednou musí skončit. I tuhle etapu musíme jednoho dne opustit a začít se znovu dívat dopředu
  • uvědomme si, že to co děláme pro naše vnitřní dítě, děláme vlastně celou dobu pro sebe. Často z něj totiž můžeme vytvořit samostatnou osobnost, pro kterou jsme ochotni udělat to, co bychom pro sebe neudělali. Takže možná už nadešel čas vypustit tohohle „prostředníka“.

Práce s vnitřním dítětem je skvělá a účinná. Jen obrací naši pozornost stále zpátky do minulosti. Skutečná výzva vnitřního dítěte spočívá právě v té čisté esenci dětství:

Radovat se ze života

Dívat se s nadějí a nadšeným očekáváním do budoucnosti

Plně prožívat přítomnost

Otevřít svoje srdce

Dělat chyby, učit se z nich a pouštět je z hlavy

Nadchnout se pro maličkosti

Tvořit a nebát se ničit stvořené

Když dojdeme do tohoto bodu, je naše práce s vnitřním dítětem skončená.

A pokud je pro vás právě teď ten čas začít pracovat nejen s vnitřním dítětem, ale i s vnitřní ženou a vnitřním mužem, rodovými liniemi i s archetypy naší cykličnosti, přijměte pozvání do mého prožitkového online programu pro ženy PODIVUHODNÁ KRAJINA ŽENSKÉHO LŮNA. Je to úžasná objevná cesta, která trvá 8 týdnů. Je vhodná jak pro ženy, které dlouhodobě řeší potíže na úrovni ženských orgánů, tak i pro ty, které necítí dostatečné spojení se svým lůnem, se svým ženstvím. Více informací najdete ZDE. A do pátku 11.8.2023 platí na tento kurz akční předprodejová cena. Po zadání kódu PREDPRODEJ ve spodní části objednávky se Vám odečte -40% z ceny základního kurzu.

Líba Vaňková
Zabývám se psychosomatikou - provázím ženy na cestě k uzdravení sebe sama.