Bolesti zad – jaké hluboké příčiny za nimi mohou stát?

Přemýšlíš někdy nad slovními obraty, rčeními nebo pořekadly a příslovími? Někdy je to superrychlá cesta, jak se dostat do jádra problému, navíc celkem hravě.

Takže u bolesti zad se můžeme zamyslet „kolik si toho nakládáme na bedra„, kdo nám má „vlézt na záda“, před kým „ohýbáme hřbet“, nebo zda naopak nejsme těmi, kteří se před nikým nikdy „neskloní„.

Je zajímavé nechat na sebe působit tato slova a slovní spojení a jenom se jimi nechat vést do hloubky pocitů, která za slovy jsou. Když se do toho opravdu ponoříš, tak možná ani nebudeš muset nic jiného dělat. Tvoje intuice Tě povede k těm správným krokům.

Slova, která nás povedou klíčovými tématy tedy už máme. Jsou to:

  • OHNOUT SE
  • ZATUHNOUT
  • BŘEMENO

Pokud chceš účinně a jednou provždy propustit bolest zad a potíže s tím spojené, uvědom si, jestli se před někým příliš neskláníš. Jestli se nedíváš na lidi pomyslně z „podhledu“, aby náhodou nezískali pocit, že nějak ohrožuješ jejich pozici. Je to takové to „Hlavně nevyčnívat!Uvědom si svou vlastní hodnotu a začni se kolem sebe rozhlížet s rovnými zády. Zkus zpracovat témata, kdy jsi v minulosti zažila ponížení nebo nějaký způsob trestu nebo pomsty za to, že jsi v něčem zazářila.

Každý problém má dvě polarity, takže i tady budeme nacházet druhý extrém. Je to situace, kdy jsme dlouhodobě přesvědčeni, že jedině naše cesta je správná. Nekoukáme ani vlevo ani vpravo a neochvějně kráčíme za svým cílem ať se děje co se děje. Přitom nevnímáme, že naše tělo nám dává jasně najevo, že právě tudy cesta nevede. Tenhle životní postoj pramení naopak ze situací, kdy jsme nutně potřebovali pomoc, ale místo toho abychom ji dostali, se nám někdo vysmál, shodil nás před ostatními, zpochybnil naši inteligenci nebo schopnosti. Případně jsme pomoc dostali, ale byla následně vykoupená cenou (protislužbou), která byla neúměrně vysoká. Jsme tedy teď v situaci, kdy nechceme už nikdy žádat nikoho o pomoc a škobrtáme raději po svojí složité cestě sami. I tady si prosím uvědom, kde má tenhle pocit kořeny. Jakou situaci jsi zažila, že už musíš spoléhat jen sama na sebe? Zkus jít do hloubky problémů a najít příčinu.

Břemeno – asi nejčastější téma při bolestech zad. Prostě si toho nakládáme moc. A aby to nebylo přece jen náhodou málo, přibíráme si i problémy a břemena jiných lidí. Pokud tedy máš pocit, že musíš řešit potíže všech ostatních, že jsi to Ty, kdo je za to zodpovědný… Tak Tě ujišťuji, že nejsi. Zkus přenastavit svoje přesvědčení o tom, odkud pramení Tvoje hodnota. Prozkoumej, jestli nevnímáš svou hodnotu jenom optikou toho, jak moc toho děláš pro ostatní. Obrať pozornost k sobě a k svojí skutečné, vlastní, hluboké hodnotě. Pátrej, někde tam určitě bude 😉 A budeš možná překvapená, jak prosté to celé je. A příště, až budeš honem honem utíkat. abys pomohla nést někomu jeho břemeno – zastav se a zamysli nejdřív nad tím, jestli je to pro něj skutečná pomoc

Líba Vaňková
Zabývám se psychosomatikou - provázím ženy na cestě k uzdravení sebe sama.