Březen je měsícem, ve kterém je podle TČM nejvíce oslabený náš žlučník.
Pojďme se tedy podívat na to, jak mu můžeme v tomto měsíci nejvíc ulehčit a čím ho můžeme také podpořit – tentokrát z hlediska psychosomatiky.
Všechny naše orgány ocení naši péči a žlučník není výjimkou. Někteří z nás ani nevědí že ho mají, ale ostatním se může čas od času výrazně připomenout, pokud udělají nějakou tzv. „dietní chybu“. A další skupina lidí může být už právě ta, která o žlučník přišla právě v důsledku nezdravého životního stylu – který ale nemusí být projevený na fyzické úrovni (tj. nemusí to být nutně tím, že bychom se přejídali třeba vepřovým), ale může se týkat právě psychosomatických témat.
Na žlučník se tedy dnes podíváme trochu obšírněji, než bývá zvykem.
Tohle často můžeme slyšet – někdo je zahořklý, žlučovitý, zatrpklý. Se žlučí máme spojenou hořkou chuť.
Náš žlučník shromažďuje žluč vytvořenou játry. Ta se v něm více koncentruje a následně je podle potřeby uvolňována do trávicí soustavy, kde napomáhá především trávení tuků.
A jak je to s psychosomatikou?
Z čeho tedy pramení na úrovni emocí naše zahořklost? Z čeho jsme zatrpklí, nebo dokonce reagujeme žlučovitě (popudlivě)?
Často se týká naší citlivosti na příliš drsné prostředí, ve kterém žijeme. Pokud jsme citliví, je pro nás velmi zraňujícící jakýkoli náznak agrese, i když je „jenom“ slovní.
Tématem (ne-mocného) žlučníku je tedy pocit, že jsme neustále v ohrožení, že naše okolí je pro nás příliš drsné. Sice jsme se v něm naučili žít, vytvořili jsme si strategie přežití, obrnili jsme se… ale citlivost někde v hloubce pořád přetrvává. Je tu pocit, že lepší už to nebude, že nás v životě čekají jen samé ústrky a my jim musíme čelit.
Jednou z těch strategií může být právě naše zatrpklost, zahořklost. Opevníme se ve vlastní zahořklosti a nepouštíme k sobě žádnou životní radost, žádný pocit klidu. Jsme v neustálém střehu „co se zase stane“.
Dalo by se to shrnout do konstatování, že od života nečekáme nic dobrého, protože jsme se v minulosti přesvědčili, že pořád dokola zažíváme jen hořkost, křivdy a útoky od ostatních.
Často můžeme používat sarkasmus, jako vyjádření naší skryté nespokojenosti a hněvu. Někdy můžeme reagovat vznětlivě, protože je to jediná cesta, jak si dokážeme lidi udržet od těla. Je tu zastoupené i téma osobních hranic, které v minulosti ostatní naprosto běžně a necitlivě překračovali a my si je nyní hájíme až přehnaně. Proto k sobě nikohou „nepouštíme“, raději se stahujeme do samoty, která nás ale na druhé straně trápí a vyvolává pocity opuštěnosti.
U žlučníku jsou velmi důležitá témata minulých křivd, dávných zranění. Na jejich základě jsme si vytvořili obranné mechanismy k přežití, ty nás ale drží v neustálém pocitu ohrožení a napětí.
Pokud tedy chceme našemu žlučníku ulevit, pojďme propouštět. Zpracováním a propuštěním minulých emočních traumat vždycky získáváme mnohé. Dostáváme sílu řešit věci jinak, odpoutáváme se od starého. Můžeme se znovu nadechnout nové síly, nové energie.
Propouštění a zpracovávání starých emočních zranění může být na chvíli bolestivé, ale vždy nám přinese ohromný kus energie, kterou „osvobodíme“ z témat, která jsme nedokázali doteď pustit.
Pro zpracování těchto starých energetických bloků si můžete zvolit terapeuta, ke kterému máte důvěru a který vás provede například regresí nebo jinou terapeutickou metodou… nebo se do toho můžete pustit sami, pokud máte už zkušenost – třeba některou z technik jako je automatická kresba, intuitivní tanec, meditace atd.
U témat žlučníku budou v pozadí situace, ve kterých byl na nás někdo příliš „drsný“, bezohledný… kdy vůbec nebyl brán ohled na naše potřeby. Také jsme mohli být za vyjádření našich potřeb nějak trestáni (nejen fyzicky, ale třeba i posměchem, ignorací, nerespektem).
Pokud chceme řešit témata žlučníku, hledejme tam, kde v naší minulosti stále ještě cítíme KŘIVDU. Ta je jedním z klíčových slov pro žlučník.
Láká Tě zažít to ulehčení, když ze sebe setřeseš staré křivdy a zranění? Máš pocit, že už „by to chtělo“? Přidej se do minikurzu zDARma, který je zaměřený na emoční detox. Více informací ZDE.