Psychosomatika: Dna – nemoc králů

Pojďme se dnes podívat na psychosomatické příčiny dny – tzv. nemoci králů.

Často jsem nad tímhle označením přemýšlela, když jsem s ním u klientů pracovala. To „královské“ pozadí se dává do souvislosti s nezřízeným pitím a obžerstvím, s konzumací velkého množství masa atd.

V psychosomatice ale hledáme hlubší příčiny. Nechá se i tady najít hlubší souvislost s královským prostředím?

Zdá se že ano, protože dna často postihuje lidi, kteří se pohybují v zacyklení „tlak na výkon -> kritika -> ještě větší tlak na výkon -> ještě větší kritika“. Vídáme tu i velký strach ze selhání, který s tlakem na výkon úzce souvisí. Ruku v ruce s tím co jsem zmínila, je tu ještě jeden aspekt – nedostatek empatie, neschopnost projevit emoce. Takže se nám to královské prostředí docela skládá, že? Když si představíme, jak asi probíhala výchova panovníka, nebudeme příliš daleko od schématu, který jsem popsala.

Lidé, kteří dnou trpí, často při konzultacích zmiňují přísnou výchovu. Hodně kritiky, hodnocení, snižování jejich hodnoty. A absenci emocí, projevené lásky, pochopení.

Psychosomatika nám umožňuje jít ještě dál.

Naše nohy v psychosomatice odkazují na naši životní cestu. Na to, zda je čistá, nebo je na ní mnoho překážek. Můžeme se ptát, kdo nám je tam dal – pro koho není naše životní cesta v pořádku tak jak je?

Anebo jiný úhel pohledu: Je ta životní cesta po které s velkým úsilím jdeme, vůbec naše? Zvolili jsme si ji sami, nebo nám byla někým určená..? Není už pro nás příliš bolavé po ní jít?

Palec je také ukazatelem našeho vztahu k autoritám a i tohle nám vlastně potvrzuje to, co už bylo řečeno. Je možné, že v našem životě je (byl) někdo, kdo příliš dlouho a příliš nevybíravě určoval naši životní cestu. Kdo poznamenal náš život svým autoritativním přístupem a neschopností citu. Komu bylo těžké se zavděčit, i když jsme se snažili sebevíc.

Jsou tu i další souvislosti:

Pokud řeším dnu při konzultaci, věnujeme se i tématům ledvin a močových cest (dna a bolesti s ní spojené vznikají usazováním krystalků kyseliny močové v kloubech). Tam se dostáváme k tématu zraněného vnitřního dítěte, strachu z opuštění a k hlubokým tématům našich rodů. Ale o tom zase někdy příště.

Zajímají vás hluboké příčiny nemocí? A jak to s nimi máte právě Vy? 20.3. 2023 ve 20:00 je pro Vás připravený webinář, ve kterém právě tohle budeme řešit. Je určený pro ženy, je zDARma a moc ráda Vás na něm přivítám.

A pokud hledáte osobní přístup, ráda se s Vámi setkám při osobní nebo online konzultaci.

Líba Vaňková
Zabývám se psychosomatikou - provázím ženy na cestě k uzdravení sebe sama.